Bílý čaj patří mezi jedny z nejznamenitějších druhů čaje. I proto byl dříve ve starodávné Číně čajem pouze císařů. Je zkrátka výjimečný a vzácný. Čím může překvapit a má nějaké zdravotní výhody?
Domovem bílého čaje je Čína, která se o jeho historii stará už více než 1200 let. Vzhledem k tomu, že se dříve jednalo o poměrně vzácný čaj s vysokou kvalitou, šlo zejména o výdobytek císařů. Ti tímto čajem také uctívali vážené návštěvy, kterým takto dávali najevo své bohatství a vliv. Do Evropy se dostal poměrně nedávno a jeho obliba stále stoupá. A to nejenom u čajomilců, ale i lidí, kteří se v čaji tolik nevyznají. Není se čemu divit, že kromě specializovaných obchodů na něj lze narazit i na pultech supermarketů. I přesto je kvalitní bílý čaj stále považován za vzácný a výjimečný nápoj.
Specifické i náročné pěstování
Přívlastek vzácný a výjimečný získává bílý čaj již z důvodu jeho pěstování a zpracování. Křehké čajové lístky se sbírají ručně vždy na začátku vegetačního období. U některých druhů bílého čaje slouží k jejich výrobě pouze mladé pupeny. U jiných se jedná o pupeny a nejmladší lístky. Ty se po sběru nijak nezpracovávají a nechají se přirozeně zavadnout. Poté se suší na slunci. Na rozdíl od jiných čajů se ten bílý dále neoxiduje a ani nepraží. Díky tomu je jeho chuť jemná a opravdu jedinečná. Pokud si myslíte, že pěstování není zas tak náročné, stojí za to zmínit, že jednotlivé čajové lístky se poté ještě třídí dle velikosti. Není se proto čemu divit, že znalci tento čaj považují za opravdovou delikatesu. Cena za jeden kilogram kvalitního bílého čaje se může pohybovat i v řádech několika tisíců korun.
Jak působí na lidský organismus?
Ač se tomu ani nechce věřit, i přesto, že má bílý čaj opravdu skvělou chuť, je navíc prospěšný lidskému zdraví. Obsahuje totiž přírodní antioxidanty. Napomáhá například detoxikaci organismu i k redukci hmotnosti.